VÝSTAVA V MÉDIÍCH

Proč jste začal vyřezávat modely dle nákresů Leonarda DaVinci a jak dlouho vám trvalo připravit výstavu? O Leonarda jsem se zajímal už odmala, jako snad každé dítě. Hlavně o mechaniku. Ale jako první věc jsem zvolil Moravskou zemi. Začal jsem pracovat na Moravské vesničce, která znázorňovala život na vesnici v 18. a 19. století.

Interaktívna výstava predstavuje najväčšie technické vynálezy a stroje renesančného majstra Leonarda da Vinciho. Autorom replík je pán Miroslav Mužík, ktorý výrobe drevených mechanizmov venoval šesť rokov. Bez jediného klinca vytvoril unikátnu kolekciu pozostávajúcu z viac ako 50 drevených makiet strojov.

Mechanismus na čištění vodních kanálů, stroj na výrobu pilníků nebo třeba trakař, který bychom mohli označit za předchůdce krokoměru. Nejen tato zařízení, ale několik desítek dalších sestrojil šedesátiletý Miroslav Mužík z Blanska. Ale pozor, všechny vyráběl podle plánů slavného umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho starých víc než půl tisíciletí....

Modelář Miroslav Mužík tráví denně dvanáct hodin v dílně, kde odhaluje chyby v nákresech renesančního génia Leonarda da Vinciho, podle nichž vyrábí pohyblivé stroje. V Brně už jich vystavuje přes padesát.

Čestným uznáním a také čestnou plaketou od Asociace strojních inženýrů se může pochlubit amatérský modelář Miroslav Mužík z Blanska. Ocenění, které se běžně dostává jen vystudovaným inženýrům a největším kapacitám v oboru, získal blanenský všeuměl za unikátní sbírku dřevěných modelů, které sestavil podle nákresů samotného Leonarda da Vinciho...

Překonal týmy odborníků s vysokoškolskými tituly a s nejmodernější výpočetní technikou. Přestože je původní profesí frézař a se složitější matematikou se vlastně nikdy nesetkal, byl schopen pochopit dílo samotného mistra Leonarda da Vinciho natolik, že vyrobil unikátní kolekci 70 dřevěných funkčních maket jeho strojů.

© 2024
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!